PL EN
Długoterminowe skutki i pośrednicząca rola stylów radzenia sobie między zmianami behawioralnymi a reakcjami psychopatologicznymi wśród polskich studentów uczelni wyższych podczas pandemii COVID-19
 
Więcej
Ukryj
1
Faculty of Medicine Wroclaw University of Science and Technology, WUST
 
2
Psychiatry Departament Wroclaw Medical University
 
3
Students Scientific Association, Medical Department, University of Zielona Gora, Poland
 
4
Students Scientific Association, Wroclaw Medical University, Wroclaw, Poland
 
 
Data nadesłania: 26-09-2024
 
 
Data akceptacji: 27-10-2024
 
 
Data publikacji online: 14-05-2025
 
 
Data publikacji: 14-05-2025
 
 
Autor do korespondencji
Karolina Fila-Pawłowska   

Faculty of Medicine Wroclaw University of Science and Technology, WUST
 
 
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Studenci uczelni wyższych stanowili grupę wysokiego ryzyka dla rozwoju niekorzystnych reakcji psychologicznych oraz obniżonego dobrostanu psychicznego podczas pandemii COVID-19. Celem badania było zaobserwowanie trajektorii zmian stylu życia i ich wpływu na zdrowie psychiczne w perspektywie długoterminowej, a także zbadanie strategii radzenia sobie stosowanych przez studentów podczas pandemii oraz ich pośredniego wpływu na występowanie objawów psychopatologicznych.

Metoda:
Dane zebrano za pomocą ankiety internetowej, która dotyczyła zmian behawioralnych wynikających z pandemii oraz objawów psychopatologicznych i PTSD. Badanie przeprowadzono wśród studentów polskich uczelni wyższych (n=2010) w V i VI 2020 oraz w VI i X 2021.

Wyniki:
Badana populacja polskich studentów wykazywała istotne zmiany w zakresie zachowania i reakcji psychologicznych w wyniku pandemii COVID-19, które utrzymywały się nawet ponad rok po wybuchu kryzysu.

Wnioski:
Wszystkie zmienne związane z pogorszeniem zdrowia psychicznego na początku pandemii pozostały istotnie powiązane z wyższymi poziomami objawów psychopatologicznych i PTSD po ponad roku. Wykazano częściowe mediacje pomiędzy wszystkimi badanymi strategiami radzenia sobie, zmianami behawioralnymi oraz objawami psychopatologicznymi.
eISSN:2391-5854
ISSN:0033-2674
Journals System - logo
Scroll to top