PL EN
ARTICLE
Objawy depresji i satysfakcja seksualna a zadowolenie ze związku u osób z cukrzycą typu 2 z dysfunkcjami seksualnymi
 
 
Więcej
Ukryj
1
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny Wydział Zamiejscowy w Sopocie, Zakład Psychologii Wspomagania Rozwoju
 
 
Data nadesłania: 12-11-2017
 
 
Data ostatniej rewizji: 14-01-2018
 
 
Data akceptacji: 10-02-2018
 
 
Data publikacji online: 29-12-2018
 
 
Data publikacji: 29-12-2018
 
 
Autor do korespondencji
Dorota Kalka   

SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny Wydział Zamiejscowy w Sopocie, Polna 16/20, 81-745 Sopot, Polska
 
 
Psychiatr Pol 2018;52(6):1087-1099
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Poziom satysfakcji seksualnej stanowi istotny czynnik wpływający na zadowolenie z relacji, szczególnie w przypadku osób z chorobami przewlekłymi i dysfunkcjami seksualnych oraz objawami depresji. Interesującą grupą w tym aspekcie są chorzy z cukrzycą typu 2. Celem prezentowanego badania było sprawdzenie moderującej roli nasilenia objawów depresji dla relacji satysfakcji seksualnej oraz jakości związku, a także zależności pomiędzy tymi zmiennymi w grupie osób z cukrzycą typu 2 z dysfunkcjami seksualnymi. Sprawdzono również z jakich aspektów satysfakcji seksualnej oraz jakości relacji badani są najbardziej zadowoleni.

Metoda:
W badaniu ostatecznie wzięły udział 93 osoby (38 kobiet) z cukrzycą typu 2, u których występuje co najmniej 1 dysfunkcja seksualna. Wykorzystano trzy metody kwestionariuszowe: Skalę Satysfakcji ze Związku Sternberg Triangular Love Scale , Sexual Satisfaction Scale oraz Skalą Depresji Becka.

Wyniki:
Wyniki pokazały między innymi, iż występują różnice w poziomie poszczególnych aspektów satysfakcji seksualnej i składników zadowolenia ze związku. Nasilenie objawów depresji okazało się moderatorem relacji satysfakcji seksualnej i jakości związku w przypadku wskaźników ogólnych i części szczegółowych.

Wnioski:
Osoby z cukrzycą typu 2 z wysokim nasileniem objawów depresji im wyższą cechują się satysfakcją z kontrolowania zbliżeń seksualnych tym bardziej są zadowolone z emocjonalnej i fizycznej bliskości z partnerem. Osoby z niskim nasileniem objawów depresji, które mają niski stopień przeświadczenia o wpływie na kontakty seksualne z partnerem charakteryzują się wyższą motywacja do ich poszukiwania.

eISSN:2391-5854
ISSN:0033-2674
Journals System - logo
Scroll to top